Marsz szlakiem powstania styczniowego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pierwszy marsz miał miejsce w 2015 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  W styczniu, na pamiątkę wybuchu powstania styczniowego, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r., odbywa się 16 km marsz. Rozpoczyna się on sprzed Pałacu Dzięki, w Wiązownicy Kolonii, w gminie Staszów, a kończy się przy ruinach zamku biskupiego w Rytwianach. Na trasie marszu uczestnicy mijają leśną Mogiłę Powstańców Styczniowych w Rytwianach. W tym miejscu oddawany jest hołd poległym powstańcom, składane są kwiaty i odczytywany jest apel poległym. Po nim następuje salwa honorowa oddana przez grupy rekonstrukcji historycznych. Stąd uczestnicy udają się do Rytwian, gdzie czeka na nich żołnierski, rozgrzewający poczęstunek.

  Udział mieszkańców świadczy o kultywowaniu tradycji patriotycznych i pamięci o bitwach powstania styczniowego, które miały miejsce na terenach gminy. Jest to doskonała lekcja historii, gdyż w każdym z marszów uczestniczy grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza umundurowanie i broń powstańców styczniowych z 1863 r. Oddziały prezentują charakterystyczne dla tamtego okresu uzbrojenie – XIX wieczne strzelby jedno i dwulufowe, pistolety la fosche, szable z wzorem z 1822 r., kosy postawione na sztorc, rzezaki i hakownice.

  Powstańcy styczniowi – grupa rekonstrukcyjna. Fot. UMIG w Staszowie

  Opis kontekstów historycznych

  Powstanie styczniowe, skierowane przeciwko Rosji wybuchło w Królestwie Polskim 22 stycznia 1863 r. Wiele z walk miało miejsce w okolicznych lasach. 17 lutego 1863 r. w Staszowie doszło do zwycięskiej bitwy z Rosjanami. Po zajęciu Rakowa, Marian Langiewicz zdecydował się poprowadzić armię do Staszowa. Wojska rosyjskie, które stanęły przeciwko armii Langiewicza, ze względu na ich mniejszą liczebność, zostały pokonane przez Polaków. Wiemy, że miejscowa ludność wsparła powstańców – tuż przed bitwą pod Staszowem dostarczono z majątku Potockich w Rytwianach kilka małych działek. Po upadku powstania styczniowego (decyzją cara), ojcowie reformaci, zamieszkujący pobliski klasztor w Rytwianach, musieli go opuścić.