Happening „Wspomnienie sierpniowych dni 1944”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2017 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  1 sierpnia w Parku Miejskim im. Adama Bienia w Staszowie mają miejsce uroczystości upamiętniające powstanie warszawskie. Wybrane miejsce happeningu nie jest przypadkowe, gdyż nawiązuje ono do wybitnej postaci, pochodzącej z tych terenów – Adama Bienia, który w czasie powstania był I Zastępcą Delegata Rządu RP i członkiem Krajowej Rady Ministrów.

  Wydarzenie rozpoczyna się dźwiękiem syreny o 17:00, która ma uczcić poległych w powstaniu warszawskim. Po tym następuje uroczysta modlitwa w ich intencji i złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar pomordowanych na wschodzie, który znajduje się w parku. Ponieważ wydarzenie ma służyć pamięci o polskiej historii, podczas wydarzenia przytaczane są informacje dotyczące Powstania Warszawskiego oraz akcji „Burza”. Po historycznych opowieściach zgromadzeni wraz z zespołem „Rytm” z Staszowskiego Ośrodka Kultury i harcerzami wykonują pieśni powstańcze.

  Pomnik w hołdzie ofiar pomordowanych na wschodzie w 1940 r. Centralne miejsce happeningu

  Największą atrakcją happeningu są grupy rekonstrukcyjne ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „AVITO VIVIT HONORE” ze Staszowa, które prezentuje ówczesne umundurowanie i broń powstańców. Odbywa się wtedy także prezentacja bojowa broni –pokaz ogniowy.

  Powstańcy warszawscy w umundurowaniu z epoki. Fot. UMIG Staszów

  Opis kontekstów historycznych

  Powstanie warszawskie było polskim wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupacji niemieckiej. Wśród powstańców znaleźli się również rodacy z ziemi staszowskiej. Dowódcą jednego z plutonów był Jerzy Fiedler ps. „Grot”, który w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miał 22 lata. Był on plutonowym podchorążym w IV plutonie 1 kompanii w pułku „Baszta”.

  Wspomniany wcześniej Adam Bień, również pochodził z tych terenów, gdyż urodził się w Ossali. Był on działaczem ludowym, pierwszym zastępcą Delegata Rządu na Kraj, uczestnikiem „procesu szesnastu”. Aktywnie działał w ruchach ludowych. Był założycielem Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” – organizacji prowadzącej działalność oświatową w środowiskach wiejskich.

  W 1943 r. został pierwszym zastępcą Delegata Rządu na Kraj, a w 1944 r. Ministrem w Krajowej Radzie Ministrów. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 r. Bień został osądzony w „procesie szesnastu” –pokazowym procesie Przywódców Państwa Polskiego zorganizowanym przez NKWD. Działacz został skazany na pięć lat więzienia w Łubiance. Po powrocie do Polski Bień nie mógł pracować w sądownictwie. Zajął się tłumaczeniami literatury rosyjskiej, a po otrzymaniu pozwolenia zaczął pracę jako adwokat.