Dzień Sąsiada

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2013 r. – pierwszy Dzień Sąsiada w Wildze

  Opis cech fizycznych

  Dzień Sąsiada jest organizowany każdego roku w ostatnią sobotę maja. Tego dnia mieszkańcy mogą odwiedzać posesje i stoiska sąsiadów, którzy wcześniej wyrazili chęć udziału w wydarzeniu. Lista otwartych sąsiedzkich posesji oraz przygotowanych atrakcji jest udostępniana mieszkańcom gminy przed wydarzeniem, aby każdy mógł się z nią zapoznać i zaplanować trasę swojej sąsiedzkiej wędrówki. W Dniu Sąsiada Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na wystawy czy występ zespołu tanecznego, a Gminna Biblioteka Publiczna na kiermasz książek zaczytanych.

  Wystawa fotografii A. Martynowicza „Obiektywem malowane” w Gminnym Ośrodku Kultury w Wildze
  Kiermasz książki zaczytanej

  Panie z Klubu Seniora i Koła Gospodyń Wiejskich na swoim stoisku częstują gości własnoręcznie wykonanymi potrawami oraz prezentują swoje rękodzieło. Oczywiście ich „kącik” wyróżnia się kolorową aranżacją i wciąż nowymi pomysłami.

  Wystawa rękodzieła
  Potrawy do degustacji przygotowane przez KGW w Wildze

  Jeden ze sklepów zaprasza na degustację potraw z grilla. Na jednej z posesji odbywa się „śniadanie na trawie” bądź „podwieczorek na trawie” – można skosztować różnych smakołyków m.in. naleśników z treścią. Strażacy organizują widowiskowy pokaz ratownictwa medycznego, a także prezentują sprzęt strażacki.

  Pokaz akcji ratowniczej

  Lokalna piekarnia zaprasza dzieci do zabawy w małego piekarza, podczas której dzieci mogą wziąć czynny udział w przygotowaniu ciasta i pieczeniu bułeczek.

  „Mały piekarz”

  Na placu zabaw dla dzieci ma miejsce czytanie bajek. W tę akcję włącza się Urząd Gminy w Wildze na czele z wójtem. Oprócz wysłuchania ciekawej książki dzieci mogą otrzymać watę cukrową i lemoniadę.

  Czytanie bajek – na zdjęciu Pani Wójt Gminy Wilga

  Podczas Dnia Sąsiada market budowlany zaprasza małych majsterkowiczów do samodzielnego skręcania, a małych ogrodników do posadzenia roślinki. Na dzieci czeka także moc innych atrakcji, takich jak malowanie twarzy czy zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach.

  Atrakcje dla dzieci

  Ranczo znajdujące się w Wildze zaprasza na przejażdżkę bryczką oraz zwiedzanie terenu, na którym można zobaczyć m.in. kucyki, konie, kozy, kury i inne zwierzęta gospodarskie. Dzięki włączeniu się do akcji właścicieli lokalnych restauracji odbywa się losowanie kuponów obiadowych, kuponów na pizzę czy też losowanie lodów.

  Losowanie lodów – akcja Pawilonu Wielousługowego „U Świstaka”

  Natomiast na boisku szkolnym odbywa się sąsiedzki mecz piłki nożnej – zagrać może w nim każdy, kto tylko ma ochotę. Z kolei obok zewnętrznej siłowni ma miejsce mecz piłki siatkowej plażowej. Wiele z powyższych atrakcji to stałe punkty tego lokalnego święta, natomiast każdego roku dochodzą także nowe.

  Sąsiedzki mecz piłki nożnej

  Opis kontekstów historycznych

  Pomysłodawcą organizacji „Dnia Sąsiada” jest Gminny Ośrodek Kultury w Wildze. Inicjatywa ta jest na stałe wpisana do kalendarza wydarzeń organizowanych przez tę instytucję kultury. Organizator dostrzegł, jak ważne są pozytywne relacje sąsiedzkie oraz jak duży wpływ mają one na komfort mieszkania w danej miejscowości. W organizacji tego święta przyświecała idea, aby relacje sąsiedzkie wykraczały poza standardowe „Dzień dobry!”, służyły wzmocnieniu sąsiedzkich więzi, budowały poczucie bezpieczeństwa i atmosferę zaufania. Każdy z mieszkańców oraz każda instytucja społeczności gminy Wilga jest czyimś sąsiadem i każdy może zaoferować jakieś „dobro” drugiemu człowiekowi. Dzięki rozpowszechnieniu informacji o wydarzeniu znalazło się grono mieszkańców chętnych do pomocy przy organizacji Dnia Sąsiada. Każdego roku pojawiają się kolejne osoby chętne do udostępnienia swoich posesji. Duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony mieszkańców sprawia, że Dzień Sąsiada jest obchodzony do dnia dzisiejszego.

  Podczas Dnia Sąsiada można poczęstować się grochówką.