Plebania w Lipkowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Plebania w Lipkowie to dwór zbudowany w 1792 roku przez Jakuba Paschalisa Jakubowicza.

  Ten Ormianin przybył do Polski w latach 60. XVIII wieku z Tokatu w Anatolii. Osiadł w Warszawie, gdzie prowadził sklep z towarami orientalnymi. Sprzedawał w nim także pasy kontuszowe, które wyrabiano w Krakowie i we Francji (według przesłanych z Polski wzorów). Jakubowicz, niezadowolony z jakości pasów produkowanych we Francji, zerwał współpracę i najpierw założył manufakturę w Warszawie, a w 1790 roku rozpoczął produkcję w Lipkowie pod Warszawą, w majątku kupionym od marszałka wielkiego koronnego Michała Mniszcha.

  Dwór zaprojektował Hilary Szpilowski. Jest to budowla parterowa, nakryta dachem mansardowym. Wejście znajduje się pomiędzy czterema półkolumnami. W okresie międzywojennym do budynku dobudowano kolumnowy portyk – zlikwidowano go po II wojnie.

  Po śmierci Paschalisa Jakubowicza, w 1816 lub 1817 roku dwór odziedziczył jego syn Marek Józef Paschalis. Potem Lipków często zmieniał właścicieli – należał m.in. do rodzin Miecznikowskich, Worowskich, Młodzianowskich i od 1880 roku do Kazimierza Szetkiewicza, teścia Henryka Sienkiewicza, pierwowzoru pana Zagłoby z „Trylogii”. Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu był Jerzy Suwalda.

  W czasie II wojny światowej dwór zajęli Niemcy. Po II wojnie majątek znacjonalizowano. We dworze zamieszkali pracownicy PGR. W 1948 roku dwór spłonął. W 1956 roku parafia św. Rocha w Lipkowie rozpoczęła starania o uzyskanie spalonego dworu z przeznaczeniem na plebanię. Otrzymała ją rok później. Dwór został odbudowany. Pomieścił plebanię i niewielkie muzeum historii Lipkowa oraz jego związków z Henrykiem Sienkiewiczem (dziś nie
  działające).

  Dwór otoczony jest krajobrazowym parkiem, założonym w końcu XVIII w. przez Jakubowiczów, do dziś można podziwiać okazy starych dębów, grabów, lip i kasztanów.