Pałac Radziwiłłów w Rytwianach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  I połowa XIX w., przebudowa 1927 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Pałac zbudowany z cegły, horyzontalny, nawiązuje do stylu klasycystycznego. W części ogrodowej znajduje się przybudówka. Pałac otacza 6-hektarowy park. Na teren zespołu prowadzi reprezentacyjna brama. Od frontu znajduje się portyk kolumnowy.

  Opis kontekstów historycznych

  Na terenie dzisiejszego zespołu pałacowego pierwotnie znajdowała się cukrownia. Akcjonariuszami jej byli Fryderyk Hajneman i Józef Aders. Po 1898 r. zmiany na terenie cukrowni zaczął wprowadzać Maciej Radziwiłł, nowy właściciel Rytwian, który spłacił akcjonariuszy. W wolnostojącym budynku, czyli Kantorze Cukrowni mieściła się administracja. W 1899 r. cukrownia zdobyła Złoty Wielki Medal na wystawie rolniczej w Radomiu, co też zapoczątkowało rozwój fabryki. W miejscu obecnego pałacu znajdował się magazyn gotowej galanterii cukru i mieszkanie dyrektora cukrowni, który w imieniu Radziwiłła zarządzał fabryką.

  Budynek cukrowni na pocztówce. Ze zbiorów biblioteki POLONA (https://polona.pl/item/rytwiany-radom-guberni-cukrownia,NzA2NTI0MjI/0/#info:metadata).

  W 1924 r. cukrownia spłonęła, a Artur Radziwiłł zdecydował się na rozbiórkę budynku. Kilka lat później, ok. 1927 r. wykorzystano fundamenty pozostałej budowli by z inicjatywny księcia Radziwiłła wznieść tu murowaną siedzibę. Przy budowie wykorzystano część północną dawnego Kantoru Cukrowni.

  W czasie II wojny światowej pałac zajęli Niemcy, a następnie wojska radzieckie otworzyły w nim szpital. Po upaństwowieniu majątku budynek zajęła Spółdzielnia Samopomoc Chłopska i Państwowe Gospodarstwo Rolne. Później utworzono tu Oddział Gruźliczy szpitala w Staszowie. Na krótko zabudowania stały się również hotelem robotniczym Elektrowni Połaniec. Obecnie w pałacu znajduje się Hotel Rytwiany.