Spływy kajakowe

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Turystyka kajakowa w Augustowie rozwinęła się w okresie międzywojennym.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Augustów jest wymarzonym miejscem do uprawiania kajakarstwa. Szlaki kajakowe na terenie Puszczy Augustowskiej (łącznie 347 km szlaków) są bardzo malownicze i nie sprawiają wielu trudności. Świetnie nadają się na wyprawę z dziećmi. Wypożyczalnie sprzętu oraz organizatorzy turystyki w Augustowie oferują jedno lub kilkudniowe wycieczki wraz z transportem sprzętu i osób oraz różnego rodzaju atrakcjami.

  Jednym z piękniejszych szlaków kajakowych jest szlak zwany „Papieskim”, liczący 145 kilometrów. Szlakiem tym często spływał papież Karol Wojtyła, stąd jego nazwa.

  Opis kontekstów historycznych

  Międzywojnie należy uznać za popularyzację turystyki kajakowej na Augustowszczyźnie.

  Najstarszy, czyli klasyczny szlak rzeki Czarnej Hańczy powstał w 1926 roku i przebiega na trasie: Augustów – Swoboda – jez. Serwy – przewóz kajaków na jez. Wigry (lub do Wysokiego Mostu) – Gawrych Ruda – Stary Folwark – Maćkowa Ruda [Buda Ruska] – Wysoki Most – Frącki – Jałowy Róg [Łoski] – [Jazy] Płaska – Swoboda – Augustów. Tę wersję szlaku powtarzał Karol Wojtyła, więc go można nazywać też „Papieskim”.

  Trasa dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa to szlak kajakowy rzeki Rospudy. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską – taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. W dolnym biegu rzeka ma typowo nizinny charakter o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami. Na szlaku kajakarze mogą spotkać pewne utrudnienia, jak na przykład: kamieniste, płytkie dno czy silny prąd rzeki lub powalone pnie drzew. Szlak kończy się na jeziorze Necko w Augustowie i liczy sobie 73 kilometry.

  Szlak kajakowy rzeki Netty to malowniczy i rzadziej uczęszczany szlak rzeką nizinną, meandrującą wśród łąk i trzcinowisk przez raczej nieznane turystom tereny. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy. Liczy sobie 38 kilometrów, które należy pokonać w dwa dni.

  Jednodniowy szlak kajakowy jeziorem Sajno rozpoczyna się na Kanale Bystrym, którym spływa się do jeziora Sajno, później przez jez. Sajenek, jez. Staw Sajenek, powrót do jez. Sajno i rzeką Sajownicą. Wymagane jest przeniesienie kajaków przez wał na Kanale Augustowskim. Powrót przez śluzę Augustów. Szlak liczy sobie 30 km.

  Spływowicze na rzece Nettcie w okresie międzywojennym. Fot. Judel Rotsztejn
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł