Suwałki Blues Festival

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Suwałki Blues Festival organizowany jest od 2008 roku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Letni festiwal muzyki bluesowej w Suwałkach jest jednym z największych świąt bluesa w Polsce. Rokrocznie organizowany jest przez Urząd Miasta Suwałki i Suwalski Ośrodek Kultury.

  Podczas kilkudniowego, interdyscyplinarnego wydarzenia na suwalskiej scenie występują gwiazdy muzyki bluesowej z całego świata.

  Rokrocznie festiwal cieszy się zainteresowaniem miłośników bluesa z całego świata i jest najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem muzycznym na Suwalszczyźnie.

  SBF 2021. Fot. Wojciech Otłowski

  Opis kontekstów historycznych

  Blues grano w Suwałkach już w latach 60. i 70. minionego wieku. Tak naprawdę jednak powstanie suwalskiej sceny bluesowej wiąże się nierozerwalnie z miejscową legendą, zespołem Browar Blues Band. Dał on podwaliny do powstania kolejnych formacji bluesowych. Za najważniejsze z nich należy uznać Night Come i zespół Kawa z Deszczem.

  Latem 2007 władze miejskie podjęły decyzję by w mieście nad Czarną Hańczą zorganizować duży festiwal muzyki bluesowej. Z kolei pomysł na formułę zaproponował artysta związany z regionalną sceną bluesową- Bogdan Topolski. Została ona przez władze miasta przyjęta. W taki mniej więcej sposób ziścił się sen o dużej, liczącej się w kraju imprezie bluesowej w Suwałkach.

  Do tej pory podczas dni bluesowych w Suwałkachwystąpiły m.in. takie zespoły, jak: Dżem, TSA, Joe Bonamassa, Ten Years After, Canned Heat, Oddział Zamknięty, Perfect, Martyna Jakubowicz, Voo Voo.

  17 września, podczas XV Dorocznego Koncertu Izby Przemysłowo-Handlowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej świętowano 30-lecie istnienia Izby. W wydarzeniu wziął udział Łukasz Kurzyna, zastępca Prezydenta Suwałk, który odebrał statuetkę za promocję w kraju oraz na arenie międzynarodowej Miasta Suwałk poprzez organizację Suwałki Blues Festival.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł