Pałacyk w Wierzbinku wraz z zespołem folwarcznym

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pałacyk w Wierzbinku

  Czas powstania

  Dwór a właściwie eklektyczny pałac z przełomu XIX i XX wieku, powstał na zlecenie Aleksandra Chrząszczewskiego (1835- 1902) herbu Trzaska – prawnika, filozofa polityki, historiozofa, a także urzędnika w przedwojennym Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w kancelarii cywilnej Prezydenta II Rzeczpospolitej Polskiej. Postawiony na nieregularnym planie, piętrowo parterowy z cztero-kondygnacyjną wieżą. Wzbogacony o liczne wykusze oraz detale architektoniczne. Dachy wielospadowe pokryte blachą. Przed wybuchem II wojny św. Chrząszczewscy opuścili pałac i majątek. Po nacjonalizacji w 1945 r. w pałacu początkowo mieściły się mieszkania. W 1972 r. został wyremontowany, a rok później przeznaczony na siedzibę Urzędu Gminy, którą to funkcję pełnił do ok. 2013 r. Zespół dworsko-parkowy jest zlokalizowany w centrum wsi. Na północ oraz północny-zachód od założenia znajdują się budynki dawnego folwarku. Bryła dworu wyjątkowo zróżnicowana, z licznymi ryzalitami o różnej wysokości oraz czterokondygnacyjną wieżą z belwederem od wschodu.

  Grób Aleksandra Crzrząszczewskiego (budowniczego pałacu) na warszawskich Powązkach
  Teodor Chrząszczewski, syn Aleksandra, obraz namalowany ok. 1915 roku

  Po wojnie dwór przeznaczono na mieszkania lokatorskie, a od 1975 r., przez kilkadziesiąt lat, obiekt pełnił funkcję siedziby Urzędu Gminy Wierzbinek. Obecnie w pałacyku ma siedzibę Filia Szkoły Muzycznej w Radziejowie oraz Gminny Ośrodek Kultury.

  Ciekawostka

  Wnuczka Teodora Chrząszczewskiego Zofia wyszła za mąż za aktora Andrzeja Łapickiego, a ich córka Zuzannna poślubiła Daniela Olbrychskiego.

  Park z końca XIX w. około 3 ha. Znacznie przekształcony, z w znacznej mierze nowymi nasadzeniami i samosiewami, zadbany. Najliczniejsza grupa drzew to graby i dęby, kilka okazów pomnikowych. Duża część drzewostanu i przestrzeni parkowej pokryta jest najbardziej popularnym z pnączy lub roślin zadarniających – bluszczem pospolitym, co sprawia niesamowite wrażenie. Są to stare okazy tej rośliny, które niekiedy zakwitają. Na tylnym obrzeżu parku znajduje sporej wielkości staw.

  Pałacyk w Wierzbinku

  Dzieło ojca, dokończył syn Teodor, który przejął rodzinny majątek w 1898 roku i wybudował na przełomie XIX i XX wieku zabudowania folwarczne.

  Po II wojnie światowej zabudowania folwarczne przejęła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”, która użytkuje je do dziś.

  W centralnej ewidencji zabytków wpisano zespół dworski, XIX/XX, nr rej.: 417/159 z 12.04.1989:- dwór- park- spichlerz- źrebięciarnia- 2 stodoły- obora- brama

  spichlerz, murowany 1898 r.
  obora,obecnie budynek gospodarczy, murowany
  brama, przełom XIX i XX w.
  źrebiarnia, obecnie budynek handlowo-usługowy, murowany przełom XIX/XX w.
  stodoła, przełom XIX i XX w.
  stodoła, przełom XIX i XX w.