Jezioro Wigry

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Jezioro Wigry uformowało się podczas ostatniego zlodowacenia.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Jezioro Wigry, to zdecydowanie największe jezioro położone w północno-wschodniej Polsce , leży na terenie Wigierskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gmin Suwałki i Nowinka.

  Jezioro Wigry ma powierzchnię około 2115 ha. Średnia głębokość jeziora to 15 m, z kolei maksymalna jego głębokość wynosi 73 m. Pod względem głębokości jest to 5 jezioro w kraju, a biorąc pod uwagę wielkość, 10 jezioro w Polsce.

  Jezioro Wigry swoim kształtem przypomina literę S. Jezioro ma długą linię brzegową, która ma, aż 60 km długości. Brzeg jeziora jest bardzo wysoki, porośnięty lasami.

  Zamarzające Wigry. Fot. Hubert Stojanowski

  Opis kontekstów historycznych

  Z tego względu, że zbiornik jest bardzo kręty, początkowo nosił on nazwę Wingry (z jaćwieskiego wingris, czyli kręty). Nazwa ta została wymieniona przez kronikarza Jana Długosza, który pisał o łowach Władysława Jagiełły na terenie, który nazywał się właśnie Wingri.

  Na Półwyspie Klasztornym znajduje się wieś Wigry, a tam na wzgórzu znajduje się ciekawy zabytkowy pokamedulski klasztor z XVII w. Jego zabudowania obecnie są apartamentami do wynajęcia, a z kościelnej wieży można podziwiać malowniczy widok na jezioro i okoliczne lasy. Warto zajrzeć do klasztoru w połowie sierpnia, gdy odbywa się tu Jarmark Wigierski. Tam w 1999 r. odpoczywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do kraju. Przez cieśniny i strumyki jezioro Wigry łączy się z 16 innymi jeziorami.

  Można tu zobaczyć objęte ochroną storczyki, a w miejscu, w którym Czarna Hańcza wypływa z jeziora Wigry – specjalne stanowiska przygotowane dla bobrów. W rozległych trzcinowiskach spotkać można około 140 gatunków ptaków, z których około 30 to ptaki wodne lub wodno-błotne. W Wigrach występuje sieja i sielawa – gatunki wrażliwe na pogarszanie się środowiska wodnego. Wigry są jednym z dwóch polskich jezior, w których sieja przystępuje do tarła.

  W 1975 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody wpisała Jezioro Wigry na listę najcenniejszych akwenów na całej kuli ziemskiej.

  Dawne schronisko nad Wigrami. Fot. Judel Rotsztejn
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł