Browar Popiel w Kurozwękach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Mimo, że obecny tu browar powstał dopiero w 2018 r., to tradycje piwowarskie Kurozwęk sięgają XIV w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Mini browar zachęca do zapoznania się z tutejszymi tradycjami browarniczymi. Na sali prezentowana jest aparatura do tworzenia piwa, dzięki czemu można obserwować proces powstawania piwa począwszy od warzenia i fermentacji, aż po jego nalewanie do butelek i etykietowanie. Powstaje tutaj wiele oryginalnych piw – kurozwęcki specjał „Popiel”, piwo marcowe „Pan Paweł”, jesienne piwo dyniowe, piwo konopne „K”, pils „Złoto Kurozwęk”, czerwony dunkel „Sarmata” czy pszeniczne „Biały Bizon”. Piwa powstają na bazie tradycyjnych staropolskich receptur.

  Piwa produkowane na miejscu.

  Specjałem browaru są także serwowane w Kurozwękch od lat, dania z bizona – możemy spróbować Bizon burgerów, pizzy z mięsem bizona lub smalcu, pasztetu i kiełbasy z bizona.

  Możliwe jest zwiedzanie browaru z przewodnikiem, podczas którego przedstawiona zostanie historia piwa i sposoby jego warzenia.

  Aparatura do tworzenia piwa.

  Opis kontekstów historycznych

  Browar Popiel znajduje się tuż przy bramie wjazdowej do kompleksu pałacowo-parkowego należącego do rodziny Popielów. W XIV w. Dobiesław z Kurozwęk wybudował tu zamek, który został siedzibą rodu Kurozwęckich. Zespół budynków był wielokrotnie przebudowywany, co wiązało się ze zmianami właścicieli dóbr. Wieś przez wieki należała do Kurozwęckich, Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Od lat 90. XX w. rodzina Popielów odzyskała majątek od Państwa i rozpoczęła się odbudowa kompleksu. Browar Popiel jest najmłodszym projektem odnowy dawnych trenów posiadłości Kurozwęckich. Nawiązuje jednocześnie do ostatnich właścicieli pałacu Popielów i jest kontynuacją długiej tradycji browarniczej na tym terenie.

  Budynek Browaru