Tradycja odprawiania „majówek” pod kapliczkami

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Nie wiadomo dokładnie, kiedy owa tradycja się zaczęła. Wiadomo natomiast, że zwyczaj modlenia się pod kapliczkami i krzyżami istniał we wschodniej Polsce już w V wieku.

    Opis Cudu Regionu

    „Majówki” pod kapliczkami i przydrożnymi krzyżami są nie tylko obrządkiem religijnym ale również tradycją wpisaną głęboko w lokalną kulturę. Nabożeństwa majowe odprawiane były już w dawnych czasach. Tradycja odprawiania ich pod kapliczkami miała miejsce szczególnie we wsiach, gdzie nie było kościoła ale także w miejscowościach, gdzie kościół się znajdował ale było do niego daleko. Na takich nabożeństwach majowych gromadzono się pod figurami Matki Bożej lub krzyżami i odśpiewywano pieśni ku czci Najświętszej Maryi i odmawiano Litanię Loretańską. Nabożeństwa odprawiały się najczęściej wieczorem, po godzinie 18. Wtedy to ludzie zaczynali schodzić z pola po dniu pracy. W „majówkach” brały udział najczęściej kobiety i dzieci. Nieczęsto można było zobaczyć na takim nabożeństwie mężczyznę. Modlitwie przewodziła najczęściej jedna kobieta, która rozpoczynała śpiew i prowadziła modlitwę.

    Figury i krzyże były na taką modlitwę specjalnie ozdabiane, czasami również malowane. Przy kapliczkach i krzyżach, gdzie odprawiane były majówki można spotkać ławeczki. Stawiano je specjalnie w celu odprawiania nabożeństwa.

    Obecnie tradycja ta trwa nadal. W miesiącu maju kobiety, najczęściej starsze, gromadzą się pod kapliczkami i krzyżami i wznoszą modły do Maryi. W nabożeństwach nie uczestniczy już tak dużo osób jak kiedyś. Czasami jest to nawet dwie lub trzy osoby. Nie przeszkadza to jednak w kontynuowaniu tej zanikającej już tradycji – nawet jeśli na taką „majówkę” przyjdą jedynie dwie osoby, to i tak jest ona odprawiana.

    Kapliczka w Kondratach
    Figura Matki Bożej w Jędrzejówce