Szlak rowerowy Jastrzębia Zdebrz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Trasa szlaku

  Szlak prowadzi przez następujące miejscowości: Trzesiny – Smoryń – Głupia Wieś – Kolonia Teodorówka – Teodorówka – Komodzianka Góra – Jędrzejówka – Hosznia Ordynacka – Gilów – Rokitów – Turobin – Gródki – Kondraty – Radzięcin – Wola Radzięcka – Stara Wieś – Kąty – Biłgoraj.

  Miejscem startu jest Plac Wolności w Biłgoraju, a koniec trasy to skrzyżowanie w miejscowości Trzęsiny.

  Opis Cudu Regionu

  Szlak Rowerowy Jatrzębia Zdebrz jest bez wątpienia jedną z atrakcji turystycznych regionu. Samo słowo „Jastrzębia” nawiązuje bezpośrednio do stopnia trudności szlaku – określany jest on jako ten dla zaawansowanych. Przebiega przez Równinę Biłgorajską, Roztocze Zachodnie i Padół Zamojski. Trasa rowerowa przebiega głównie przez stare, historyczne drogi, głównie polne. Tylko na niektórych odcinkach prowadzi przez drogę asfaltową. Co roku na tej trasie odbywa się Rajd Rowerowy Jastrzębia Zdebrz a także Ogólnopolski Roztoczański Rajd Rowerowy, którego to w tym roku odbyła się już czternasta edycja.

  Podczas jazdy tym szlakiem rowerowym możemy podziwiać liczne zabytki, atrakcje turystyczne i miejsca pamięci. Najbardziej wyróżniają ją jednak piękne krajobrazy i punkty widokowe oraz liczne plantacje i sady. Przejeżdżając trasą przez Biłgoraj możemy zwiedzić Miasteczko Kresowe i Lasy Biłgorajskie, a dalej na trasie między innymi tradycyjne budownictwo wiejskie.

  Oznakowanie szlaku niebieskie. Dystans wynosi 75 km a średni czas jazdy to 9 godzin. Poziom trudności określany jest jako „dla zaawansowanych”. Trasa jest idealna przede wszystkim dla miłośników przyrody i kolarstwa górskiego oraz dla amatorów pięknych widoków – takich tutaj nie brakuje, głównie dzięki ukształtowaniu terenu. Nachylenie terenu na szlaku wynosi 1,43%. Liczba odcinków o dużym nachyleniu wynosi 26. Najwyższy punk położony jest na wysokości 328 m, a najniższy 183 m. Suma podjazdów liczy 1077 m, a zjazdów 1046 m.

  Jak podaje portal greenvelo.pl:

  Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publiczne wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

  Rajdy rowerowe na tym szlaku organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Roztocza Jastrzębia Zdebrz, założonego przez Floriana Kapicę pochodzącego z Jędrzejówki w gminie Goraj.

  Przebieg trasy
  źródło: greenvelo.pl