Szkoła – Pomnik Odzyskania Niepodległości

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Budowa Szkoły we Frampolu rozpoczęła się około 1926-1928 roku. Została oddana do użytku w roku 1929.

  Opis Cudu Regionu

  W 1926 roku powstał specjalny Komitet Budowy Pomnika, którym to miała być Szkoła Powszechna we Frampolu – wtedy jeszcze osadzie. Szkoła miała zostać wybudowana dzięki publicznym składkom. Projekt miał mieścić szkołę powszechną oraz szkołę rzemieślniczą tkacką – w owym czasie we Frampolu mieszkało około 300 tkaczy, a rzemiosłem tym ludzie zajmowali się zawodowo już od 15 roku życia. Powołano Komitet Wykonawczy w celu zrealizowania budowy, na którego czele stanął ks. Karol Sołuba.

  Do 14.10.1928 roku, dzięki Komitetowi Wykonawczemu, udało się zebrać 15 592,10 złotych polskich ze składek publicznych. Wsparcia udzielili też samorządowcy. Wtedy to wybudowano gmach szkoły powszechnej, w którym zarazem mieścić się miała szkoła rzemieślnicza tkacka.

  29 września 1929 roku odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budynek szkoły. Wtedy to oficjalnie uzgodniono, że szkoła będzie budowana jako „Szkoła Pomnik Odzyskania Niepodległości”. Nazwę pomnika nadano szkole dla uczczenia 10 rocznicy odzyskania niepodległości oraz dla uczczenia pamięci wszystkich poległych w walkach o odzyskanie niepodległości Polski. W skład Komitetu Honorowego wchodzili ludzie piastujący najwyższe funkcje w województwie, a nawet ówczesny marszałek Sejmu Maciej Rataj.*

  W ciągu roku 1927 pobudowano studnię, budynek ekonomiczny i kondygnację suteren budynku głównego. Na zimę 1928 roku budynek częściowo pokryto dachem. W dniu 11 listopada 1928 r. odbyło się sadzenie drzewek koło nowo wybudowanej szkoły.*

  Do nowej szkoły po raz pierwszy zapisano dzieci w roku 1929. Liczba uczniów wyniosła wtedy 436. Tego samego roku (16 września) oddano do użytku parter budynku, a następnie (22 września) piętro z 8 salami lekcyjnymi, pokojem nauczycielskim, kancelarią i pokojem na pomoce naukowe. Szkoła została poświęcona 17 maja 1930 roku. 11 listopada odsłonięto popiersie i tablicę pamiątkową ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

  W roku 1929 do szkoły zapisano 436 dzieci. 16 września tego roku oddano do użytku parter, a w dniu 22 września piętro, gdzie mieściło się 8 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, kancelaria i pokój na pomoce naukowe.

  W okresie okupacji niemieckiej 1939/45 nauka w szkole odbywała się tylko na piętrze, gdyż na parterze mieścił się zarząd gminy i posterunek policji „granatowej”, w jednym z pomieszczeń podpiwniczenia mieścił się areszt tymczasowy. W pierwszym roku po wojnie przeprowadzono gruntowny remont budynku szkolnego i rozpoczęto zajęcia. Szkoła posługiwała się imieniem Marszałka Polski do 1949r. Następnie z przyczyn politycznych zaprzestano używania imienia.
  Z budynku szkolnego usunięto wszystkie emblematy związane z patronem.*

  W styczniu 1989 roku dyrekcja, nauczyciele i uczniowie rozpoczęli starania o reaktywowanie imienia szkoły. Pragnęli jednocześnie uzyskać prawo posiadania przez szkołę sztandaru. Projekt sztandaru opracowano i wykonano w lutym 1989 roku.

  Szkoła przechodziła kilka remontów oraz nieustannie rozwijała swoją bazę dydaktyczną. Obecnie w budynku mieści się 8 klas szkoły podstawowej oraz przedszkole.

  * – źródło: https://szsframpol.pl/

  Przemarsz pochodu przed pomnikiem w dniu Święta Niepodległości
  Szkoła dawniej
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł