„Małe Bieszczady” Gminy Goraj

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Opis Cudu Regionu

  Goraj jest jednym z najstarszych miast na Lubelszczyźnie. Gmina Goraj położona jest w całości na Wyżynie Lubelsko-Lwowskiej, w Makroregionie Roztocze, mezoregionie Roztocze Zachodnie. Ten obszar zwany także Roztoczem Gorajskim to kraina wyjątkowa pod każdym względem. Tutejsza okolica nazywana „Małymi Bieszczadami” wyróżnia się przede wszystkim ukształtowaniem terenu, przez co także pięknym i malowniczym krajobrazem. Zróżnicowane ukształtowanie terenu jest cechą główną krajobrazu tego regionu.

  Roztocze Gorajskie to kraina Roztocza wysunięta najdalej na zachód i północ. Jest oddzielone od Roztocza Szczebrzeszyńskiego doliną Gorajca. Przepływa tędy rzeka Łada. Charakterystycznym elementem krajobrazu na tym obszarze są wąwozy i wzgórza, pokryte warstwą lessową. Wąwozy tworzą systemy o długości nawet kilku kilometrów i posiadają liczne rozgałęzienia. Lasy spotykane są tutaj głównie na wierzchołkach wzgórz. Najwyższym wzniesieniem Roztocza Gorajskiego jest Wielka Jeżówka o wysokości 337,5 m.n.p.m. Roztocze Zachodnie odznacza się także bogactwem fauny i flory.

  Obszar ten jest wręcz idealnie stworzony do pieszych wędrówek i rajdów. Przebiega tędy międyz innymi Szlak Rowerowy Jastrzębia Zdebrz. W 2021 roku przez teren „Małych Bieszczad” prowadził także rajd Tour de Pologne. Ukazanie miejscowości gminy Goraj całej Polsce poskutkowało wzrostem ruchu turystycznego.

  Krajobraz wybranych miejscowości gminy Goraj:

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł