Ławeczka Izaaka Baszewisa Singera

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pomnik upamiętniający pisarza został odsłonięty 13 września 2009 podczas obchodzonych w Biłgoraju Dni Singera.

  Opis cech fizycznych

  Pomnik znajduje się w Biłgoraju, w parku niedaleko kościoła pw. św. Jerzego. Autorem pomnika jest rzeźbiarz krakowski Karol Badyna, a inicjatorem Biłgorajskie Stowarzyszenie Kulturalne im. Izaaka Baszewisa Singera. Pomnik przedstawia postać pisarza siedzącego na sofie. Na jej oparciu widnieje napis poświęcony pisarzowi. Koszt realizacji został pokryty ze składek mieszkańców Biłgoraja oraz dotacji sponsorów.

  Ławka pomnikowa nie jest jedynym elementem upamiętniającym pisarza i jego związek z Biłgorajem. W tym mieście odbywa się również cykl wydarzeń – Festiwal Dni Singera lub inaczej Śladami Singera, organizowany latem każdego roku we współpracy z instytucjami z kraju i zagranicy. Obejmuje on m.in. koncerty, przedstawienia teatralne i sesje naukowe. Całość skupia się na przybliżaniu kultury żydowskiej, odtwarzaniu tradycji dawnego, wielokulturowego Biłgoraja, oraz popularyzacji twórczości pisarza.

  Historia

  Isaac Bashevis Singer urodził się prawdopodobnie 21 listopada 1902 roku w Leoncinie. To polski i amerykański pisarz żydowski, tworzący głównie w języku jidysz. Singer jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Zmarł 24 lipca 1991 roku w Surfside, w stanie Floryda.

  Matka pisarza była córką rabina z Biłgoraja. Miał on dwójkę starszego rodzeństwa – siostrę i brata, również pisarzy. W 1907 roku przeprowadził się z nimi i matką do Radzymina, a następnie kolejno do Warszawy i Biłgoraja, rodzinnego miasta jego matki. Tam na skutek działań wojennych jego rodzina uległa rozproszeniu. Po trzech latach wrócił do Warszawy w celu nauki jednak zrezygnował i znów powrócił do Biłgoraja. Starał się utrzymać będąc tutejszym nauczycielem języka hebrajskiego. Bieda zmusiła go jednak do kolejnej przeprowadzki, tym razem do rodzinnego miasta. W 1935 roku z powodu trudnej sytuacji materialnej oraz wzrastającego antysemityzmu w Europie Isaac Singer przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie został do końca życia. Opuścił on wtedy swoją partnerkę (nie wzięli ślubu) oraz syna, a w 1940 roku ożenił się z emigrantką żydowską pochodzącą z Monachium. Zmarł w wieku 88 lat i został pochowany w New Jersey, na cmentarzu żydowskim.

  Za jego debiut uważa się rok 1925, w którym to powstało krótkie opowiadanie Na starość opowiadające o Biłgoraju. Pierwszą powieść którą napisał, Szatan w Goraju, publikowano w latach 1933-1934 w czasopiśmie Globus. Pisarstwo było jego pasją przez całe życie. Pisał nie tylko opowiadania i powieści ale również eseje. W październiku 1978 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
  Do jego największych dzieł możemy zaliczyć m.in. Sztukmistrz z Lublina, Spuścizna, Dwór, Rodzina Muszkatów czy Krótki piątek i inne opowiadania.