Kazimierz Jurkiewicz

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Lata życia

  24 marca 1912 – 20 stycznia 1985

  Życiorys

  Kazimierz Jurkiewicz urodził się  24 marca 1912 w Goraju, zmarł 20 stycznia 1985 w Gdyni. Był uczestnikiem pierwszego rejsu dookoła świata pod polską banderą.

  Szkołę podstawową ukończył w Warszawie, a średnią w Kraśniku na Lubelszczyźnie. W 1931 roku zdał egzamin do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1934 roku ukończył wydział pokładowy uzyskując jedną z najwyższych lokat. W nagrodę za dobre osiągnięcia został zaangażowany przez legendarnego dowódcę „Daru Pomorza” Konstantego Maciejewicza jako instruktor w czasie rejsu dookoła świata. Po przeszkoleniu wojskowym Kazimierz Jurkiewicz został zatrudniony na transatlantyku „Piłsudski”. Dyplom kapitana żeglugi wielkiej otrzymał w 1951 roku i jako kapitan podjął pracę na statku szkoleniowym „Zew Morza”. Dwa lata później został komendantem „Daru Pomorza.”

  Posiadał ogromne doświadczenie zawodowe jako komendant żaglowca. „Dar Pomorza” pod jego dowództwem zwyciężał w 1972 i 1974 roku, a w roku 1976 odbył najpiękniejszy rejs do Stanów Zjednoczonych na ich 200–lecie.

  Wychował wiele pokoleń marynarzy, oficerów i kapitanów.Za te i inne dokonania otrzymał wiele nagród, między innymi:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Zasłużony Nauczyciel PRL
  • Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej
  • Odznaka Gryfa Szczecińskiego
  • Złota Odznaka Zasłużony Pracownik Morza

  W roku 2003 długoletni starszy oficer Daru Pomorza (29 lat służby) – kpt. ż. w. Józef Kwiatkowski napisał książkę pt. „DAR POMORZA REJSY I ZAŁOGA”. Na 547 stronach zawarta jest cała historia statku. Książka ta pozwala nam poznać tą część stałej załogi Daru, która związała z tym żaglowcem całe swoje życie zawodowe. Można tam przeczytać również o Kazimierzu Jurkiewiczu.

  Jurkiewicz należy do rekordzistów, jeśłi chodzi o czas spędzony na morzu: 32 lata pracy na Darze, w tym 25 lat jako komendant R/O.

  Podczas „Operacji Żagiel” 1976 norweski kapitan K. Thorsen, komendant „Christiana Radicha”, uroczyście pożegnał odchodzącego na emeryturę komendanta Jurkiewicza w imieniu wszystkich komendantów statków szkolnych uczestniczących w tej imprezie.

  Po utworzeniu muzeum Dar Pomorza (1982) został jego pierwszym kustoszem.

  Zmarł 20 stycznia 1985r. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni przy ul. Admirała Unruga.