Gorajski kalendarz

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Kalendarze tworzone są od 2013 roku.

    Opis Cudu Regionu

    Od 2013 roku w gminie Goraj powstaje niezwykły stylizowany kalendarz. Pracą nad nim zajmuje się Nieformalna Grupa Aaricia działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju. Do grupy należą: Marta Miszczak-Najda, odpowiedzialna za wizaż i stylizację, pomocnik Monika Misa, Barbara Garbacz zajmująca się fryzurami i kostiumami oraz stylizacją, Magdalena Mękal odpowiedzialna za fotografię, Jadwiga Widz – coach i pomoc, Marta Bracha, odpowiedzialna za rekwizyty, Kamil Wykrętek, również zajmujący się fotografią i Justyna Grygiel zajmująca się retuszem.

    Prace nad kalendarzem trwają zawsze nawet do kilku miesięcy. W sesjach zdjęciowych do kalendarza biorą udział mieszkańcy gminy Goraj.  Co roku tematem przewodnim kalendarza jest coś innego. Pierwszy kalendarz zawierał zbiór zdjęć o różnej tematyce, nawiązywał głównie do zwyczajów wsi.

    Kalendarz 2013

    W 2014 roku nad kalendarzem pracowała nieformalna grupa Cebularze. Ten kalendarz również prezentował zbiór zdjęć o różnej tematyce i – podobnie jak w poprzednik roku – w większości nawiązywał do zwyczajów wsi XX wieku a także do kultury ubiegłych wieków.

    Kalendarz 2014

    W 2015 roku kalendarz był już bardziej spójny. Tytuł kalanderza brzmiał ”Zaczarowanych światów moc” i przedstawiał znane motywy baśniowe.

    Kalendarz 2015

    W 2016 roku każdy miesiąc w kalendarzu zakładał wystylizowanie postaci na podobieństwo wybranego obrazu znanego artysty. Wśród zdjęć znalazły się odwzorowania dzieł takich artystów jak Leonardo da Vinci, Jan Matejko czy Olga Boznańska.

    Kalendarz 2016

    W 2017 roku motywem przewodnim kalendarza były filmy. Zostały odwzorowane takie produkcje jak Pulp Fiction, Piraci z Karaibów czy Śniadanie u Tiffany’ego.

    Kalendarz 2017

    W 2018 roku twórcy kalendarza na motyw przewodni wybrali postacie bogów i istot znanych z mitologii słowiańskiej. Wśród nich pojawili się Perun wraz z synkiem Peruńcem, Kupała i Kostroma, Swarożyc, Żywia, Północnica, Południca, Mokosz, Płanetnik, Wiły, Marzanna, Leszy i Dziewanna.

    Kalendarz 2018
    Kalendarz 2018

    Tematem przewodnim kalendarza na 2019 rok były „muzy-łobuzy”, czyli awangardowe oblicza patronek sztuki i nauki. Założeniem projektu było wydanie kalendarza przedstawiającego 9 muz greckich, dziesiątą muzę – patronkę filmu i telewizji oraz rodziców muz.

    Kalendarz 2019

    Kalendarz na rok 2020 nazwano „Sen nocy letniej”. Przedstawia las i postacie z pogranicza snu i baśni.

    Kalendarz 2020

    Kalendarz na rok 2021 ma motyw przewodni Hollywood i nosi tytuł „Glamour w każdym wieku”. Został wydany w nakładzie 600 sztuk.

    Kalendarz 2021
    Kalendarz 2021

    W sierpniu zakończyły się zdjęcia do kalendarza na rok 2022. Tematem stylizowanego kalendarza są kokoszniki, czyli bogato zdobione czepce, które zostały wykonane przez osoby tworzące kalendarz.

    Kalendarz 2022: kulisy tworzenia
    Kalendarz 2022: kulisy tworzenia

    Kalendarze nabyć można w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.

    Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju (http://www.gok-goraj.pl/).