Cmentarz żydowski w Goraju

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Stary cmentarz żydowski powstał po 1600 roku, a nowy około 1850 roku.

  Opis cech fizycznych

  Powierzchnia strego cmentarza wynosi 0,51 ha. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał – szacuje się na XVII wiek ze względu na powstanie w tym czasie w Goraju synagogi. Położony jest dokładnie w odległości 230 metrów na południowy-zachód od gorajskiego rynku, przy ulicy Cmentarnej. Został wyłączony w użytkowania z powodu przepełnienia. Ostatni pochówek odbył się w 1850 roku.

  Na temat nowego cmentarza można znaleźć więcej informacji. Znajduje się on przy ulicy Cmentarnej, obok czynnego cmentarza grzebalnego. Czas jego powstania przypisuje się na rok około 1850. Jego obszar również wynosi około 0,5 ha. Funkcjonował w latach 1850-1942. Cmentarz jest ogrodzony siatką i nie posiada kwater. Na powierzchni całego cmentarza nie ma żadnych nagrobków, znajdują się tu tylko dwa symboliczne kamienie (piaskowce). Na jednym z nich wykuto herb żydowski i znicz a na drugim napis „Cmentarz żydowski, pomordowanym 1940-1942”. Porośnięty jest trawą i dużą ilością drzew. Opiekują się nim uczniowie tutejszej szkoły.

  Rys historyczny

  Tuż po wojnie nagrobki z nowego cmentarza zostały rozgrabione i użyte do budowy budynków gospodarczych, prawdopodobnie tych zniszczonych pożarami (Goraj do XX wieku był miastem składającym się głównie z zabudowy drewnianej, przez co częstym były tu też pożary). Po tym wydarzeniu ustawiono tutaj symboliczne kamienie, które wykonał Zbigniew Gorzkowski.

  W 2003 roku, po jednej z większych ulew, w pobliżu cmentarza przy drodze znaleziono kości. Na prośbę ludzi Urząd Gminy je zakopał.

  W 2004 roku miała miejsce liczna pielgrzymka Żydów, którzy przyjechali w celu obejrzenia cmentarza.

  Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej sztetl.org.pl