Pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pierwsze wzmianki o przybyciu kamedułów do Wigier w obecnej gminie Suwałki pochodzą z roku 1667.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Erem kamedułów w Wigrach należał do najbogatszych w Europie. Ufundowany został w 1667 roku przez Jana II Kazimierza Wazę z obowiązkiem codziennej modlitwy o oddalenie od kraju wszystkich nieszczęść.

  Obecnie zespół poklasztorny należy do pereł turystycznych Suwalszczyzny. W dawnych eremach znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynająć. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 roku. W zespole znajduje się też restauracja serwująca wyborne dania regionalne.

  Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również wydarzenia kulturalne, z których najbardziej popularnym wśród miejscowych i licznie przybyłych turystów jest Jarmark Wigierski.

  Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  Zespół okiem Kazimierza Stronczyńskiego. Połowa XIX wieku.

  Opis kontekstów historycznych

  Malowniczo położony klasztor przechodził burzliwe koleje losu. Król Jan Kazimierz wydał zakonnikom eremickiej reguły – kamedułom, pozwolenie na osiedlanie się w Wigrach oraz budowę klasztoru i kościoła. Poprzez fundację klasztoru na Wigrach Jan Kazimierz chciał pozyskać u Boga odwrócenie klęsk, trapiących Rzeczpospolitą przez cały czas jego panowania 1667 wystawił pierwszy przywilej fundacyjny na założenie eremus insulae Vingrensis , w którym do użytkowania zakonnikom przekazano wigierski ostrów oraz część Puszczy Przełomskiej i Perstuńskiej wraz z osadami i wsiami.

  Nie zachowały się wiarygodne przekazy dotyczące czasu, kiedy wigierscy kameduli przystąpili do budowy murowanego klasztoru i kościoła. Początek realizacji tego zamierzenia należy wiązać z datą 1685, gdy erygowano tutaj przeorat, podnosząc rangę klasztoru wigierskiego. W latach 80. XVII wieku z pewnością został opracowany plan budowy całego założenia klasztornego, które systematycznie realizowano. W latach 1694–1745 zbudowano kościół. Zapewne był to ostatni obiekt wzniesiony na tarasie górnym.

  W 1805 klasztor skasowano, a zakonnicy przenieśli się na podwarszawskie Bielany.

  W klasztorze w latach 1975–2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt ponownie wrócił we władanie kościoła.

  W okresie II Rzeczypospolitej rozpoczęła się odbudowa i trwała do wybuchu II Wojny Światowej.

  Kościół w Wigrach na pocztówce z czasów II wojny światowej.

  W 1973 Ministerstwo Kultury i Sztuki wydzierżawiło od Kościoła kompleks na 50 lat zobowiązując się do jego odbudowy i remontu. Jednak zważywszy na wysokie koszty utrzymania  z dniem 9.12.2010 roku wypowiedziało umowę skracając ją o 12 lat.

  W odpowiedzi na to Biskup Ełcki, Bp Jerzy Mazur powołał Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji  (WANE), który swoją działalność rozpoczęło dnia 1 maja 2011 r, oraz Fundację Wigry Pro, która swoją działalność rozpoczęła z dniem 1 stycznia 2016 roku.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł