Murowana brama, jedyna pozostałość XIX-wiecznego pałacu Rożnówka

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Rozwój Rożnówki oraz zbudowanie pałacu przypisuje się na pierwszą połowę XIX w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Obiekt znajduje się w dzielnicy Rożnówka, w zachodniej części Biłgoraja. Murowana brama to jedyna pozostałość po pałacu Rożnówka, wzniesionym w XIX wieku przez szambelana królewskiego oraz ówczesnego właściciela Biłgoraja, Stanisława Kostkę Nowakowskiego. Gmach pałacu otoczono romantycznym parkiem, w którym znajdowały się oczka wodne oraz sieć rzecznych kanałów. W latach I wojny światowej (1914-1918) nieużytkowany i zaniedbany pałac Nowakowskiego ostatecznie popadł w ruinę i został rozebrany. Pozostał po nim park (obecnie Park im. Stanisława Nowakowskiego) wraz z niewielkimi elementami architektonicznymi.

  Opis kontekstów historycznych

  Brama oraz park – pozostałości po pałacu Rożnówka – są bardzo ważnym elementem tutejszej historii. W samej rezydencji organizowane były spotkania wzorowane na „obiadach czwartkowych”, na które Stanisław Nowakowski zapraszał wybitnych Polaków. Wokół pałacu można było podziwiać kamienne pomniki, upamiętniające m.in. Jana Henryka Dąbrowskiego, Ignacego Krasickiego oraz Cypriana Godebskiego.

  W XIX w. w tutejszym folwarku działał browar. Do folwarku przynależne były również stawy rybne, znajdujące się po drugiej stronie miasta. Stawy te obecnie znane są pod nazwą „stawy Ćwikły” i znajdują się w granicach dzielnicy Piaski. W okresie międzywojennym folwark był oddawaną w dzierżawę własnością Skarbu Państwa. Powstał tutaj także młyn wodny, który w okresie międzywojennym znajdował się w rękach biłgorajskich Żydów. Został on wtedy znacznie unowocześniony.

  W 1827 w Rożnówce znajdowało się 14 domów, zamieszkanych przez 86 osób.