Aleksandra Piłsudska

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas życia

  Aleksandra Piłsudska żyła w latach 1882-1963.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku przy ulicy Krzywej w Suwałkach, W mieście spędziła swoje dzieciństwo i wczesną młodość.

  Aleksandra Szczerbińska niemal przez 18 lat mieszkała w Suwałkach, w domu przy ulicy Krzywej 80, zaś obecnie Gałaja 47. Dom czasach poprzedniego ustroju został zburzony, zaś w miejscu, w którym stał, znajduje się teraz tablica pamiątkowa. Rodzice Aleksandry zmarli gdy miała 10 lat. Wychowywały ją babcia Karolina Zahorska i ciotka Wiktoria Maria Zahorska. Babka miała na nią duży wpływ i zaszczepiła w dziewczynce walkę o wolną, niepodległą Polskę.

  Aleksandra Piłsudska znana jest przede wszystkim jako żona Marszałka. Tymczasem była zaangażowaną w działalność niepodległościową bojowniczką i społeczniczką.

  Aleksandra Piłsudska zmarła 31 marca 1963 roku w Londynie.

  Opis kontekstów historycznych

  W wieku 19 lat Aleksandra przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na kursach handlowych i Uniwersytecie Latającym, a później pracowała jako urzędniczka w fabryce. W warszawskim środowisku zetknęła się z członkami Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), do której wstąpiła w 1904 roku. Wkrótce dołączyła też do nowo utworzonej Organizacji Bojowej PPS.

  Aleksandra Szczerbińska z Józefem Piłsudskim poznali się w maju 1906 roku. Zalegalizowali swój związek po 14 latach, po śmierci Marii, pierwszej żony Piłsudskiego. Wtedy też razem zamieszkali w Sulejówku, najpierw w skromnym drewnianym domu, potem w dworku stanowiącym dar żołnierzy Marszałka. W okresie międzywojennym Aleksandra oddała się działalności społecznej i dobroczynnej. Dzięki swojej pozycji mogła wspierać inicjatywy zawsze bliskie jej sercu, między innymi działalność na rzecz praw kobiet i dzieci oraz kobiece organizacje wojskowe. Pomagała m.in. w zbieraniu finansów na prowadzenie domu sierot, w zakładaniu świetlic dla młodzieży, wspierała bezdomnych.

  W roku 1935 roku w uznaniu jej pracy władze Suwałk nadały jej tytuł Honorowego Obywatela miasta. Aleksandra Piłsudska została też patronką nowej szkoły powszechnej, zaś dziś Szkoły Podstawowej nr 2.

  Po wybuchu II wojny światowej wraz z córkami opuściła Polskę i zamieszkała w Londynie. Do kraju nie wróciła. Zmarła w 1963 roku. Odznaczono ją m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.