Raczkowska Szopka Noworoczna

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Raczkowska Szopka Noworoczna organizowana jest od 2004 roku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Raczkowska Szopka Noworoczna to amatorskie widowisko teatralne o zasięgu regionalnym, którego kanwa osnuta jest wokół historii narodzin Jezusa, przełożona na język współczesny i opowiedziany w sposób niebanalny, odbiegający od tradycyjnego przedstawienia jasełkowego.

  Partnerami widowiska organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach są: Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, sołectwa z terenu gminy Raczki, Koło Gospodyń Raczkowskich, Stowarzyszenie Małoraczkowiacy znad Rospudy. Raczkowska Szopka Noworoczna była organizowana zarówno w plenerze, jak i w gościnnej sali Domu Parafialnego.

  Aktorki występujące w spektaklu. Fot. KOH

  Opis kontekstów historycznych

  Do roku 2020 zorganizowano XVI edycji Raczkowskiej Szopki Noworocznej. W dwugodzinnym spektaklu bierze udział kilkudziesięciu amatorskich aktorów z gminy Raczki i spoza niej, zaś w widowisko wplecione są miejscowe tradycje oraz historia dawnego pogranicza. Od pierwszej edycji opracowaniem scenariusza do widowiska zajmuje się Anna Dorota Halicka. Przygotowania aktorów trwają kilka miesięcy, zaś budowa scenografii na styczniowy spektakl trwa prawie tydzień.

  Aktorzy na scenie. Fot. KOH

  Raczkowska Szopka Noworoczna skupia i pokazuje to, co w mieszkańcach najlepsze – talenty muzyczne, taneczne, aktorskie, kabaretowe, gościnność, życzliwość, szacunek do historii, do swoich korzeni. W roku 2020 na scenie wystąpiło rekordowo ponad stu aktorów, zarazem jest to jeden z największych na Suwalszczyźnie spektakli teatralnych przyciągających każdego roku tłumy widzów oraz media.

  Widownia. Fot. KOH