Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny Salix

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Od 1998 r. w Wierzbinku corocznie w dzień Zielonych Świątek odbywają się Ogólnopolskie Targi Wierzby i Wikliny SALIX, pokazujące możliwości praktycznego wykorzystania naturalnych surowców takich jak: wiklina, siano, suszone kwiaty, korzenie drzew. Impreza w formie jarmarku cieszy się uznaniem wśród twórców ludowych z całej Polski. Mają oni okazję nie tylko do prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów, lecz także do wymiany doświadczeń.

  Wierzbinek, to wieś gminna leżąca w południowej części Kujaw, nazwa miejscowości pochodzi o wierzby, stąd nazwa targów salix związana jest z jej nazwą naukową.

  Impreza wpisana w Dni Wierzbinka łączy w sobie kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Celem targów jest prezentacja i szeroka popularyzacja rzemiosła artystycznego, wspieranie sztuki ludowej. W ramach imprezy twórcy mają wspaniałą okazję do promocji swojej artystycznej aktywności. niepowtarzalnej w kraju imprezy wystawienniczej, która odbywa się w parku okalającym zabytkowy pałac – do roku 2012 siedziba Urzędu Gminy. Twórcy ludowi prezentują swoje rękodzielnicze wyroby począwszy od tradycyjnych koszy, mebli wiklinowych aż po serwety koronkarskie, rzeźby z drewna itp. Na scenie występują zespoły ludowe, organizowane są liczne konkursy dla dzieci i młodzieży.

  Targi wierzby i wikliny „Salix” co roku cieszą się ogromnym powodzeniem zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. Impreza w formie jarmarku cieszy się uznaniem wśród twórców ludowych z całej Polski. Mają oni okazję nie tylko do prezentacji i sprzedaży swoich wyrobów, lecz także do wymiany doświadczeń.