Święto Karpia Królewskiego w Malińcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pierwsze Święto Karpia Królewskiego w Malińcu odbyło się prawdopodobnie w 2004 r.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Maliniec to malowniczo położona w lasach janowskich wieś w gminie Potok Wielki. Domy i stawy, w których miejscowi rolnicy hodują ryby, otaczają lasy. W gminie działa dwadzieścia gospodarstw rybackich składających sprawozdania do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Jest tu blisko 800 ha stawów. W produkcji dominuje karp, jest także amur, tołpyga, szczupak i jesiotr. Ryba jest smaczna, nie za tłusta. To efekt piaszczystego podłoża stawów oraz dokarmienia zbożami.

  Każdego roku w sierpniu, w miejscowości Maliniec odbywają się – z inicjatywy m.in. władz gminy Potok Wielki, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Potoku Wielkim oraz Gospodarstwami Rybackimi – Dni Karpia Królewskiego. Przedsięwzięcie ma za zadanie promocję rodzimych produktów, przedstawienie regionu jako atrakcyjnego – również jako miejsce wypoczynku – oraz integrację mieszkańców gminy i okolic. Podczas wydarzenia organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, m.in. konkurs na potrawy regionalne, wyścigi rowerowe, zawody wędkarskie; koncerty lokalnych zespołów ludowych, animacje dla dzieci; uczestnicy mogą także wypróbować lokalne potrawy z ryb.

  Opis kontekstów historycznych

  Tradycje zorganizowanej gospodarki rybackiej sięgają końca XIX wieku. Duże zasługi dla jej rozwoju w kolejnych latach położył Adam Chrzanowski, właściciel ziemski z Potoczku. Osuszał bagna i tworzył kwatery szukając alternatywy dla tradycyjnej produkcji rolnej. Wprowadził na rynek, z sukcesem, karpia z Moraw.

  Po ostatniej wojnie działały tu państwowe gospodarstwa rybackie. Po zmianach ustrojowych odbyła się nieudana, ze względu na niekorzystne dla rybaków przepisy, próba utworzenia grupy producenckiej. Pozytywnym efektem było jednak scementowanie środowiska i przetrwanie rybactwa w gminie do dnia dzisiejszego.