Czas powstania
Pierwsze Święto Karpia Królewskiego w Malińcu odbyło się prawdopodobnie w 2004 r.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Maliniec to malowniczo położona w lasach janowskich wieś w gminie Potok Wielki. Domy i stawy, w których miejscowi rolnicy hodują ryby, otaczają lasy. W gminie działa dwadzieścia gospodarstw rybackich składających sprawozdania do Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Jest tu blisko 800 ha stawów. W produkcji dominuje karp, jest także amur, tołpyga, szczupak i jesiotr. Ryba jest smaczna, nie za tłusta. To efekt piaszczystego podłoża stawów oraz dokarmienia zbożami.
Każdego roku w sierpniu, w miejscowości Maliniec odbywają się – z inicjatywy m.in. władz gminy Potok Wielki, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Potoku Wielkim oraz Gospodarstwami Rybackimi – Dni Karpia Królewskiego. Przedsięwzięcie ma za zadanie promocję rodzimych produktów, przedstawienie regionu jako atrakcyjnego – również jako miejsce wypoczynku – oraz integrację mieszkańców gminy i okolic. Podczas wydarzenia organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, m.in. konkurs na potrawy regionalne, wyścigi rowerowe, zawody wędkarskie; koncerty lokalnych zespołów ludowych, animacje dla dzieci; uczestnicy mogą także wypróbować lokalne potrawy z ryb.
Opis kontekstów historycznych
Tradycje zorganizowanej gospodarki rybackiej sięgają końca XIX wieku. Duże zasługi dla jej rozwoju w kolejnych latach położył Adam Chrzanowski, właściciel ziemski z Potoczku. Osuszał bagna i tworzył kwatery szukając alternatywy dla tradycyjnej produkcji rolnej. Wprowadził na rynek, z sukcesem, karpia z Moraw.
Po ostatniej wojnie działały tu państwowe gospodarstwa rybackie. Po zmianach ustrojowych odbyła się nieudana, ze względu na niekorzystne dla rybaków przepisy, próba utworzenia grupy producenckiej. Pozytywnym efektem było jednak scementowanie środowiska i przetrwanie rybactwa w gminie do dnia dzisiejszego.